Posts in rozhovory
Focus on. Podcast s urbanistkou Milotou Sidorovou (podcast)

Milota je urbanistická expertka a edukátorka, která se zabývá správným navrhováním měst a veřejných prostor. Angažuje se v propojení soukromého a veřejného sektoru, participuje na vzdělávacích projektech a ještě víc je zajímavý její přesah do problematiky genderového rozdělování. Podívejte se na povídání o jejích zkušenostech, zážitcích a názorech.

Read More
Začína to rezonovat (rozhovor, Respekt.cz)

Dává to hluboký smysl, jakmile si to jednou uvědomíte: muži a ženy využívají veřejný prostor jinak. Dopravu, hřiště, ale i třeba hřbitovy. Městští plánovači ale na rozdílné potřeby lidí často nemyslí. Za to, aby se to změnilo – a lidem se zkrátka ve městech lépe žilo, se v Česku a na Slovensku zasazuje Milota Sidorová. Vystudovaná krajinná architektka spojila urbanismus se sociologií a dalšími humanitními vědami a nabízí i další recept, jak to změnit – pomoci vyniknout ženám architektkám.

Read More
Bez zelene v mestách nebudeme schopní zadržiavať čoraz častejšie prívalové dažde (rozhovor)

Klimatická zmena začína ovplyvňovať náš bežný život. Napríklad toto leto sa mi stalo, že som musela zrušiť stretnutie s kolegyňou z Piešťan, pretože nevedela prísť do Bratislavy. Kvôli extrémnemu teplu sa rozišli koľaje a nechodili vlaky. Koľaje jednoducho neboli dizajnované na teploty, ktoré tu dnes v lete bežne máme. Toto je praktická ukážka problému vplyvu klimatickej zmeny na dnes používané technológie. Dnes nepotrebujeme robiť kozmetické opravy, sadiť stromy či kvety do kvetináčov, vylievať cesty čiernym asfaltom – to, čo vidíme v Bratislave. Musíme ísť doslova pod zem. To znamená spojenie a zapojenie všetkých, ktorí majú na starosti mestské siete, to je začiatok.

Read More
Mesto musí slúžiť všetkým, Bratislava slúži ľuďom v autách, hovorí urbanistka a krajinná architektka Milota Sidorová (rozhovor)

Kto jazdí v meste autom? Kto trávi čas v parkoch? Kto využíva hromadnú dopravu? Kto sú ľudia, ktorí počas dňa trávia najviac času v centre? To sú otázky, ktoré by mali byť východiskom pri akomkoľvek zásahu do verejného priestoru či pri dizajnovaní mesta. S urbanistkou a krajinnou architektkou Milotou Sidorovou sme sa rozprávali o téme rodovo citlivého plánovania. Vysvetlila napríklad aj to, prečo je dôležité, aby sa na ihriskách hrali dievčatá aj chlapci.

Read More
Prichádza čas novej generácie meniť naše mestá (rozhovor)

Zastihnúť Milotu je veľmi ťažké. Len krátko pred naším rozhovorom v príjemnom vnútrobloku Panenskej ulice doletela z Japonska a hneď po ňom sa náhlila na ďalšie stretnutie k téme verejného priestranstva Bratislavy. Hodinový rozhovor sme venovali najmä Bratislave a jej nastávajúcim zmenám. Odborníčka na verejné priestory vníma veľmi citlivo nesystémové riešenia pri riadení miest i zanedbávanie potrieb slabších skupín pri plánovaní miest. Verí, že pozitívne skúsenosti s transformáciou pražskej samosprávy i ľubľanských ulíc využije v nastávajúcom období aj Bratislava.

Read More